blogi

Patsiga poiste kaamera Pentax K-1



Pentax K-1 on täisformaatsensoriga digipeegelkaamera. Keskformaatsensoriga varustatud Pentax 645z väikevend.
K-1 on 15 aastase ootamise kulminatsioon. See on esimene täiskaader kaamera Pentaxilt, kui välja arvata läbi kukkunud MZ-D prototüüp.


Kaamera kere on üsna suur ja raske. Seetõttu ei pea muretsema, et see katki läheks ning jõusaali kuukaardi võid koheselt ära tühistada.
Kui oled Sony hübriidkaameratega harjunud, siis hakka lihaseid venitama, sest K-1 kaalub ca 1000g ilma objektiivita. Lisa toru veel juurde ning 
ühe käega enam hakkama ei saa.



Tähelepanu hoidmiseks ja aja kokkuhoidmiseks toon välja Pentaxi plussid ja miinused. 

Plussid:
LCD ekraan pöörleb, keerleb, kallutab. Ainult poodi toidu järgi veel ei lähe. Minu jaoks kõige suurem pluss, sest see annab võimaluse pildistada väga mugavalt. Nutiinimeste miinuseks aga ei ole ekraan puutetundlik. 

 Sensor on 36,4 MP ning naised saunas räägivad, et sama mis Sony A7r sees. Pildi kvaliteet on äärmiselt hea.  Aga kui aus olla, siis ma ei tea ühtegi kaamerat, millel oleks üle 30ne megapiksli ja halb. Eriti hea uudis algajatele - dünaamiline ulatus on 14 stoppi. Teed kliendist täiesti musta pildi? Pole probleemi. Selle kaameraga teed musta valgeks täitsa rääkimata. Ja kui klient veel suudab vagusi paigal istuda, siis kaameral on kere sisse peidetud äge funktsioon nimega Pixel Shift. Nimelt teeb ta neli järjestikust pilti, paneb pildid kaamera siseselt üksteise peale, et saada veelgi teravam pilt. Nüüd on modellil kõik poorid näha ning sul on ette näidata 150mb pilt. Juhheii! Miks küll kaamera koheselt ei võiks teravat pilti teha, vaid selle jaoks on vaja luua uus funktsioon, seda ma ei tea? Võibolla oleks muidu müügiargumente väheks jäänud.
 Kui juba sensori teemal oleme, siis jätkame müraga. Müra on piltidel olev säbru, mis eriti tuleb esile õhtuti pildistades. Iso läheb kuni 204 800, aga ka see on vaid müügiargument, sest minu arvates iso üle 3200 läheb juba käest ära. 

Väidetavalt ilmastikukindel. Ma päris paduvihmas ei julgeks selle kaameraga pildistama minna, aga paberi peal tundub täitsa lubatav olukord.

Kõik Pentaxi objektiivid on nüüd kasutatavad selle kaameraga. Sul on kapis vanaisa 1975 aastast päris objektiiv? Pole probleemi. Nüüd on sellel torul suisa VR ka peal. Ehk siis Pentaxi K-1 kere peidab enda sees värina stabilisaatorit. Tudisevate kätega on täitsa võimalik teravat pilti teha.

Astrotracer on uus funktsioon, mille abil saab tähistaevast pilti tehes kõik tähed teravana hoida. Tundub üsna äss diil!

Sisseehitatud WIFI on mõnus juurdeehitus, mis annab võimaluse kiirelt oma pildid sotsiaalmeediasse üles visata.

Kaks SD kaarti on super, sest nüüd saab tulistada nii palju kui süda lustib. Kui vaid aku ka vastu peaks!

Miinused:
Uus kuum süsteem Pixel Shift ei tööta välkudega. Vot kus nali. Kui tahad välkudega kaamerat maksimaalselt ära kasutada, siis vaheta oma välgupark välja ning osta video LED valgused asemele.

Video osa on väga nõrgaks jäänud tänapäeva mõistes. Aga eks videomehed vaatavad hetkel kõik Sony hübriidide poole. 

Pilte saab ühe akuga teha ca 500. Õnneks oli mul Denim Dreami shooti ajal teine kaamera kaasas, sest umbes 1/3 pealt sai Pentaxil isu täis ning ta pani pillid kotti. Siiski mõned pildid sai selle kaameraga krabatud küll :)


Kas nägid, kuidas see mees seal maa ja taeva piiril lendas? Pentaxiga sellist asja aga jäädvustada ei saa. Tema maksimum kiirus on 4,4 kaadrit sekundis. Kui tahad midagi kiiremat pildistada, siis pead kahjuks teise kaamera poole pöörduma. 

Sisse ehitatud GPS on minu arust tilulilu, mida otseselt vaja ei ole. Ma arvan, et 1 fotograaf 10st võibolla reaalselt kasutab seda. Aga samas on see hea müügiargument jällegi.

Kaamera peal on USB 2.0, mis tähendab seda, et iga pildi laadimisel oma arvutisse kaotad väärtuslikud sekundid oma elust. Tänapäeval võiks juba USB 3.0 standard olla.

Mul õnnestus kasutada kaamera ees Pentaxi 24-70mm F2.8 toru, mis kahjuks joonise natuke pehmeks jättis. Kuna selles torus on palju klaasi, siis minu jaoks ei olnud kere ja toru omavahel sümbioosis. Üldse on objektiivide puudus üsna suur miinus Pentaxi puhul. Minu lemmikuid fix objektiive on Pentaxil küll, kuid need samad torud olid ka juba vanaisal olemas. Tahaks näha rohkem tänapäevaseid fix torusid lahtisema avaga!


Aga pikk jutt on igav jutt, nii et viska pilk peale mõnele Denim Dreami kampaania käigus tehtud piltidele hoopis:

Modellid: Kristjan Kasearu
Meryl Mägi
Sandra Ude






Ja nüüd kõige tähtsam küsimus, kas osta või mitte?

Kui oled juba Nikoni või Canoni leeris, siis soovitan jääda oma liistude juurde .

Kui oled endine Pentaxi liige, siis K-1 on kindlasti edasi minek ning ära hoia end tagasi. Kere on üsna odav ning kõiki objektiive saad edasi kasutada. 

Kui oled alustav fotograaf ja eelarve väike, siis Pentax on üsna hea valik, kuna tema kere on Canoni ja Nikoni analoogidest soodsam.
Hetkel on Photopointis hind suisa 2099€.